Pysznogłówka ogrodowa

Pysznogłówka to typowa bylina ogrodowa. Bylina wysokości 90 – 150 cm o licznych słabo rozgałęzionych, wyprostowanych, kanciastych łodygach. Liście ma jajowato-lancetowate, ząbkowane pod spodem lekko owłosione. Kwiaty osadzone w okółkach tworzą na wierzchołkach pędów główkowate kwiatostany. Barwy kwiatostanów w zależności od odmiany.

Pora kwitnienia, zależy od odmiany. Najwcześniejsze zakwitają już w czerwcu, pełnia kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. W ogrodach spotykane są jedynie odmiany pochodzące z wielokrotnego krzyżowania kilku gatunków Północno-Amerykańskich. Czasami w sprzedaży oferowane są nasiona pysznogłówki, z których otrzymuje się rośliny o różnej sile wzrostu, różnym zabarwieniu kwiatów i podkwiatków, które mogą być ciemne brązowe lub brązowo purpurowe.

Wymagane stanowisko słoneczne lub pół cieniste. Pysznogłówka nie ma specjalnych wymagań. Co do gleby ale stanowisko dla niej powinno być raczej wilgotne. Dość szybko wyczerpuje składniki pokarmowe z gleby, więc rośliny trzeba co kilka lat przesadzić, przy okazji je oddzielając lub ściółkować je kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem.

Przed nadejściem zimy, ścina się część nadziemną tuż przy gruncie. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów powoduje pojawienie się bocznych pędów a więc przedłuża kwitnienie. Rozmnażamy przez podział zimą i w kwietniu lub maju, lub sadzonek wierzchołkowych w tym samym terminie.