Omig wschodni

Omig nadaje się na rabaty, ale trzeba pamiętać, że latem przechodzi okres spoczynku. Wygląda wtedy nieefektownie, dlatego nie należy umieszczać go z brzegu rabaty ani w większych grupach. Można sadzić jako runo parkowe w miejscach bardzo widnych, raczej na obrzeżach grup drzew i krzewów. Wyrasta do 40 cm. Liście odzimkowe ma szerokosercowate, na brzegu nieregularnie karbowane, jasnozielone liście łodygowe są bardziej wydłużone, obejmują łodygę. Łodygi są nieco owłosione, na ich wierzchołkach wyrastają koszyczkowe kwiatostany, barwy złotożółtej o średnicy ok 5 cm.

Kwitnie maj – czerwiec. Po kwitnieniu liście zanikają zwłaszcza na bardziej suchych stanowiskach, nie należy dopuścić do tworzenia się nasion dlatego trzeba ścinać pędy kwiatostanowe zaraz po kwitnieniu. Wzmacnia się w ten sposób rośliny, które w kolejnym roku obficie kwitną i nie dopuszcza się do powstania samosiewów. Jest to szczególnie ważne w przypadku uprawy, które muszą być rozmnażane wegetywnie.

Rozmnażamy z nasion, które łatwo kiełkują w ciągu 10 dni. Omig rozmnaża się na ogół przez podział, zimą, wczesną wiosną lub po kwitnieniu.

Omig