Mikołajek

Kolczaste kwiatostany z fantazyjną kryzą przyciągają latem do ogrodu wiele pożytecznych owadów. Są dekoracyjne przez cały rok, bo można z nich robić ozdoby i suche bukiety. Mikołajki podbiły wszystkie kontynenty i różne środowiska. Można je znaleźć w górach, na łąkach i nad morskich plażach. Potwierdzają to nasze rodzime Mikołajki nadmorskie o trwałych sinozielonych liściach porastający nadbałtyckie wydmy.

Ten ostatni gatunek jest ceniony przez pszczelarzy, którzy z jednego hektara uprawy uzyskują ponad 250 kg miodu i ok 16 kg pyłku. Również pozostałe okazy produktują bogaty w cukier nektar wabiący trzmiele, motyle, mchówki i chrząszcze.

Ich kwiatostany wspaniale prezentują się w ogrodach naturalistycznych wiejskich i żwirowych rabatach, a także w suchych bukietach. Rośliny kochają słońce ale znoszą lekkie ocienienie. Podłoże dla nich musi być przede wszystkich przepuszczalne, tylko wtedy będą w stanie przetrwać mrozy. Większość gatunków świetnie czuje się na suchych, piaszczystych glebach. Niektóre z nich, między innymi Mikołajek nadmorski znoszą nawet zasolenie. Wyjątkiem jest Mikołajek agawolistny, który w sezonie potrzebuje więcej wilgoci.

Choroby i szkodniki zwykle omijają te rośliny, a pielęgnacja ogranicza się do usunięcia wczesną wiosną zeszłorocznych liści i kwiatostanów.

Rozmnażamy przez wysiew nasion a następnie pikujemy na miejsca stałe.