Mak

Mak zachwyca delikatnymi, lekko pomarszczonymi płatkami i wbrew pozorom ma kwiaty nie tylko w kolorze czerwonym. Ciągnące się po horyzont pola zbóż czerwieniejące się od maków to z powodu stosowania herbicydów coraz rzadszy widok. Na szczęście maki polne nadal często pojawiają się w naszych ogrodach, rabatach i to w wielu różnorodnych odmianach. Kwiaty zależnie od terminu siewu, rozwijają się od późnej wiosny do końca sierpnia. Mają średnicę nawet ponad 10 cm i delikatnie kołyszą się na szarozielonych, miękko owłosionych łodygach.

Po przekwitnięciu zmieniają się w makówki pełne drobnych nasion. Możemy je usunąć lub pozwolić roślinie na swobodny rozsiew. Efekt może być naprawdę ciekawy, zwłaszcza w naturalistycznych lub wiejskich ogrodach. Na coraz popularniejszych łąkach kwietnych w ogrodach mak może towarzyszyć, Habrom, Złocienim, Krwawnikom i Kąkolom. Jako jednoroczny często uprawiany jest też mak nagołodygowy. Tak naprawdę będący krótkowieczną byliną osiąga zaledwie 20 – 30 cm wysokości i doskonale sprawdza się na skalniakach.

Na rabatach może być uprawiana również ozdobna odmiana maku lekarskiego ale wyłącznie ta niskomorfinowa. Mak urośnie niemal wszędzie o ile dociera do niego duża ilość słońca. Pełnię urody osiągnie jednak tylko przepuszczalnym podłożu zasobnym w azot. Rośliny tolerują suszę ale tylko krótkotrwałą. Będzie wdzięczna jeśli zapewnimy jej umiarkowanie wilgotną glebę. Nasiona możemy wysiewać jeszcze jesienią poprzedniego roku, wiosną od marca do początku maja.

Zastanówmy się o wyborze miejsce bo mak nie lubi przesadzania.

Mak