Kapusta ozdobna

Kapustka ozdobna to co w pierwszej chwili bierzemy za ogromne fioletowo biało zielone kwiaty, to tak naprawdę ozdobne liście zebrane w rozetę lub główkę. Na pierwszy rzut oka przypominają egzotyczne kwiaty. Rolę płatków odgrywają wielobarwne liście o fantazyjnych kształtach, fakturze i kolorystyce obejmujące szeroką gamę odcieni zieleni, fioletu, różu i bieli.

Ponieważ pełnię rozwoju osiągają dopiero jesienią a do tego zachwycają urodą jeszcze długo po nadejściu przymrozków. Idealnie nadają się na rabatach i w pojemnikach w zestawie przekwitłych już roślin jednorocznych. Przydadzą się również do tworzenia jesiennych i zimowych dekoracji florystycznych, a niektóre odmiany sprawdzają się nawet jako alternatywa dla kwiatów ciętych.

Liście kapusty ozdobnej, najpiękniejsze wybarwienia, zyskają na słonecznym stanowisku. Potrzebują dość żyznego próchnicznego podłoża. Najlepiej by była zasobna w próchnicę. Roślina będzie też wdzięczna za zasilanie nawozem organicznym. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, bo susza niekorzystnie odbija się na jej urodzie.

Zamiast kupować gotową rozsadę, warto na przełomie marca i kwietnia wysiać nasiona w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 10 – 15 stopni. Młode siewki pikujemy w osobne doniczki a w maju sadzimy do gruntu.

Pełną urodę w przeciwieństwie do większości roślin osiąga jesienią. W październiku i listopadzie piękne wybrawione odmiany, tworzą efektowne kolorowe plamy na pustoszejących rabatach. Roślina sprawdzi się też na jesiennych balkonach i tarasach. Pozostaje dekoracyjna do silniejszych pierwszych przymrozków. Różnorodność odmian stale rośnie, dzięki czemu znajdziemy mieszanki wszystkich odcieni zieleni i fioletu, różu oraz bieli, aż po kolory kremowe i żółty.

Do wyboru mamy też formy o gładkich całobrzegich liściach karbowanych, z serii Ossaka, jak i głęboko powycinanych i pierzasto postrzępionych jak u serii Pyeacock. Główki odmian z serii Cyrane są osadzone na łodygach długości nawet 80 cm.

Do najpopularniejszych w uprawie należą odmiany, których główki bądź rozety są osadzone bezpośrednio na podłożu, na przykład z serii Tokyo, kształtem przypominają kwiaty róż.