Goździk pierzasty
Doskonale nadaje się na obwódki, do ogrodów skalnych, na murki i dachy. Sprawdzi się jako roślina okrywowa szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Rozrasta się w silną, zwartą darń. Wysokość około 15 – 20 cm ,szerokość 30 cm, które w czasie łagodnych zim zostają zielone. Pędy kwiatostanowe są wyższe, rozgałęzione, dorastające do około 30 cm. Kwiaty mają ok 3cm średnicy.
Odmiany dziko rosnące są pojedyncze, u odmian ogrodowych półpełne i pełne, białe lub różowe. Intensywnie pachną i wabią motyle oraz inne owady zapylające, oprócz formy typowej w uprawie występują również jego mieszańce z innymi gatunkami. Liczne odmiany gatunkowe powstały w wyniku krzyżówek z goździkiem ogrodowym i goździkiem sinym.
Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu, w lekkim półcieniu rośnie dobrze, ale im mniej światła dociera do rośliny tym słabiej kwitnie. W cieniu może w ogóle nie zakwitnąć. Jest rośliną odporną na mróz i nie wymaga okrywania.
Rozmnażamy przez podział kęp roślin, najlepiej przed lub po kwitnieniu. Dobrze rozmnaża się przez wysiew nasion, jeśli uprawiamy również inne gatunki goździka. W ten sposób możemy otrzymać wiele różnorodnych mieszańców międzygatunkowych. Im bardziej słoneczne stanowisko tym silniejszy zapach goździka pierzastego, Intensywnie rozprzestrzenia się po całym ogrodzie. Warto ścinać przekwitłe kwiatostany bo to pobudza roślinę do tworzenia kolejnych kwiatów.