Eremurus pustynnik

Pustynnik ze względu na efektowne kwiatostany oraz dużą tolerancję na suszę i mrozy jest coraz częściej sadzony w naszych ogrodach. Uwagę zwraca imponujący kwiatostan w żywych barwach. Pustynnik wytwarza mięsiste kłącze, z którego wyrasta długi pęd obsypany małymi kwiatkami.

Sam kwiatostan może mieć długość aż do 100 cm. Eremurusy kwitną od maja do sierpnia. Wąskie i mieczowate liście pustynnika tworzą niebieskozieloną rozetę. Po kwitnieniu liście pustynnika zasychają a ich części zanikają.

Pustynnik doskonale sprawdza się jako roślina rabatowa a także na kwiat cięty. Eremurus najlepiej sadzić obok kwiatów, które są efektywne przez cały sezon. Posadźmy go wśród traw lub roślin płożących, zielonych cały okres letni, gdyż po przekwitnieniu po roślinie zostaje puste miejsce. Posiadacze ogrodów mocno nasłonecznionych z ziemią mało urodzajną, łatwo wysychającą na pewno ucieszy fakt że pustynnik to doskonałe rośliny odporne na suszę.

Uprawa Eremurusa

Pustynnik najlepiej sadzić we wrześniu sypiąc pod nim 15 centymetrową warstwę grubego piasku gdyż ich korzenie są wrażliwe na nadmiar wody w glebie. Usypany pod ich korzeniem piasek będzie stanowił drenaż, dzięki któremu nadmiar wody szybko odpłynie. Kłącza pustynnika sadzimy w rozstawie 30 -60 cm w zależności od wielkości sadzonej odmiany.

Dopuszczalny termin sadzenia kłączy pustynnika jest wiosna, jednak ten termin sadzenia opóźnia kwitnienie rośliny. Naturalne stanowisko występowania pustynników są tereny górskie, stepowe i pustynne, dzięki czemu są one odporne na mróz i świetnie czują się w glebach lekkich, suchych o odczynie zbliżonym do obojętnego pH 6.0, i 7,0,. Dzięki mięsistym kłączom i rozbudowanym korzeniom Pustynnik dobrze radzi sobie z długotrwałymi niedoborami wody zaś w okresie spoczynku nie wymaga podlewania.

Rozmnażanie pustynnik

Pustynnik rozmnaża się głównie przez podział kłączy. oddzielamy cebulki przybyszowe tak by nie uszkodzić korzeni. Zabieg ten wykonujemy we wrześniu. Kłączy nie przechowujemy, sadzimy od razu gdyż szybko wysychają. Pustynnik możemy rozmnażać z nasion, ale siewki zakwitną dopiero po 4 – 5 latach. Nasiona pustynnika wymagają światła do kiełkowania dlatego wysiewając nie należy ich zbyt mocno przysypywać.

Pustynnik